Verklaring van Handboekdibor
Status toegankelijkheid https://Handboekdibor.ede.nl
Gemeente Ede is wettelijk verplicht om deze website te laten voldoen aan het Besluit digitale toegankelijkheid overheid.
De status van deze website is: B - voldoet gedeeltelijk ? - Ga naar de informatie over de nalevingsstatussen
De status is toegekend op basis van een eigen verklaring,
die voor het laatst is bijgewerkt op 16-12-2022
- De onderbouwing bij deze eigen verklaring is gecontroleerd.
Daaruit bleek dat de onderbouwing toereikend is om door een toezichthouder inhoudelijk te kunnen worden beoordeeld.
Meer over de controle door Logius
Op deze pagina kunt u:
- De volledige, officiële verklaring inzien;
- Een toegankelijkheidsprobleem melden.
Inhoud
Verklaring
Gemeente Ede
streeft ernaar om de eigen
online informatie en dienstverlening toegankelijk te maken, overeenkomstig het
Tijdelijk besluit digitale toegankelijkheid overheid.
Deze toegankelijkheidsverklaring is van toepassing op de inhoud van
de website Handboekdibor.
- hoofddomein:
- subdomeinen en andere domeinen die behoren tot de website:
- (niet van toepassing)
Een overzicht van alle websites, mobiele applicaties en verklaringen van Gemeente Ede is beschikbaar via de link https://www.ede.nl
Nalevingsstatus: voldoet gedeeltelijk
Uit de door Gemeente Ede gepubliceerde informatie blijkt dat de website Handboekdibor gedeeltelijk voldoet aan het Tijdelijk besluit digitale toegankelijkheid overheid.
Uit toegankelijkheidsonderzoek is gebleken dat nog niet aan alle eisen wordt voldaan. Voor elke afzonderlijke afwijking van de eisen is de oorzaak bekend en is het gevolg beschreven, zijn maatregelen genomen om de afwijking te kunnen opheffen EN wordt een concrete datum genoemd waarop de maatregelen zullen zijn uitgevoerd.
In de toelichting, onder het kopje onderbouwing van de verklaring, wordt aangegeven hoe ver Gemeente Ede is gevorderd met de toegankelijkheid van Handboekdibor en welke noodzakelijke maatregelen worden genomen om de website toegankelijker te maken.
De kenmerken van de verschillende statussen worden beschreven in de toelichting, onder het kopje Uitleg over de nalevingsstatussen.
Akkoordverklaring
Deze verklaring is op 05-10-2022 getekend
voor 'gezien en akkoord' door een tekenbevoegd functionaris
van Gemeente Ede
.
Functie:
Manager Bestuur en Communicatie.
De actualiteit, volledigheid en juistheid van deze verklaring zijn voor het laatst herzien op 16-12-2022.
Feedback en contactgegevens
Loopt u op deze website tegen een toegankelijkheidsprobleem aan? Of heeft u een vraag of opmerking over toegankelijkheid?
Neem dan contact op via [info@ede.nl].
- Binnen 5 werkdagen krijgt u een ontvangstbevestiging.
- We informeren u over de voortgang en de uitkomst.
Bent u niet tevreden met de manier waarop uw klacht is behandeld? Of hebben we niet op tijd gereageerd?
Dan kunt u [contact opnemen met de Nationale Ombudsman].
Aanvullende informatie van Gemeente Ede
Wij hebben de volgende maatregelen genomen om naleving van de toegankelijkheidseisen te bevorderen:
- Automatische toetsen: Wij laten onze website regelmatig toetsen door een automatische tool. Gevonden knelpunten lossen wij duurzaam op.
- Interne controle vóór publicatie: Onze redactie toetst vóór publicatie alle content op toegankelijkheid.
- Periodieke interne controle: Onze redactie voert periodiek tussentijdse controles uit op de content.
- Training werknemers: Onze redacteuren hebben een training over toegankelijkheid gevolgd.
- Overig: Handmatige controle van afzonderlijke pagina's door de koplopersgroep (mensen met een handicap).
De streefdatum waarop de website volledig zal voldoen: 31-12-2023.
Onderbouwing van de verklaring
Onderzoeksresultaten
- Oké. De status van de website Handboekdibor : voldoet gedeeltelijk
De website Handboekdibor is onderzocht op toegankelijkheid en uit de rapportage blijkt volgens Gemeente Ede dat nog niet aan alle onderstaande kenmerken wordt voldaan:
- De onderzoeksresultaten waarop de claim is gebaseerd
zijn beschikbaar via:
- https://www.ede.nl/fileadmin/ede.nl/Pdf-en/Toegankelijkheidsverklaringen/180622_Rapport_Toegankelijkheid_Handboekdibor.pdf
Kenmerken die in de rapportage zijn vastgelegd:- Datum: 18-06-2022
- Type onderzoek: handmatig onderzoek (eventueel deels automatisch)
- Onderzoek uitgevoerd door: een onafhankelijke derde partij
- Oké. Gebruikte standaard: EN 301 549 / WCAG 2.1 niveau AA
- Oké. Actualiteit: voldoet aan de voorwaarde. Uit de rapportage blijkt dat de meet- en onderzoeksgegevens waarop het onderzoek is gebaseerd jonger zijn dan 36 maanden.
- Oké. Onderzoeksmethode: voldoet aan de voorwaarde. Uit de rapportage blijkt dat bij het handmatige onderzoek een goed gedocumenteerde evaluatiemethode (WCAG-EM of gelijkwaardig) is gebruikt.
- Oké. Vastlegging: voldoet aan de eisen. Uit de rapportage blijkt dat de onderzoeksresultaten zijn vastgelegd in een voor mensen leesbaar formaat, of in het machineleesbare formaat EARL.
- https://www.ede.nl/fileadmin/ede.nl/Pdf-en/Toegankelijkheidsverklaringen/180622_Rapport_Toegankelijkheid_Handboekdibor.pdf
- De (gecombineerde) onderzoeksresultaten:
- Oké. Omvatten alle eisen uit hoofdstuk 9 Web (voor websites) of 11 Software (voor mobiele applicaties) van de Europese toegankelijkheidsnorm EN 301 549. De eisen voor websites, mobiele applicaties en downloadbare documenten in deze norm zijn identiek aan de niveau A en AA succescriteria van de wereldwijd toegepaste toegankelijkheidsstandaard WCAG 2.1.
- Oké. Zijn representatief voor alle content op het hoofddomein en eventuele de sub- en andere domeinen die in de verklaring worden genoemd.
- Niet Oké. Tijdens het onderzoek zijn afwijkingen gevonden op de toegankelijkheidsstandaard, die niet konden worden hersteld voordat het onderzoek werd afgerond.
- Oké. Op basis van de onderzoeksresultaten verklaart Gemeente Ede dat de website gedeeltelijk voldoet aan de toegankelijkheidsstandaard.
(Onder het kopje Uitleg over de nalevingsstatussen worden de kenmerken van de verschillende statussen beschreven).
Afwijkingen van de toegankelijkheidsstandaard
- SC 1.1.1 - Niet-tekstuele content [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Alle niet-tekstuele content die aan de gebruiker wordt gepresenteerd, heeft een tekstalternatief dat een gelijkwaardig doel dient. […]
- Oorzaak:
Na het inloggen, wordt de bezoeker naar een dashboard geleidt. Rechtsboven dit dashboard staat een roze pijl waarop geklikt kan worden, waarna een klein uitschuifscherm zichtbaar wordt met daarop het logo van DALI. Dit logo heeft geen alternatieve tekst. Ditzelfde geldt voor de pop-up welke in het scherm wordt geplaatst na het klikken op de roze pijl en vervolgens het tandwiel. Eigenlijk is er bij bijna elk logo geen alternatieve tekst aanwezig, behalve op het inlogscherm en het gebruikte logo onderaan het zijmenu op het handboek- en pve projecten dashboard
- Gevolg:
Bezoekers met een functie beperking, kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 1.3.1 - Info en relaties [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Informatie, structuur en relaties overgebracht door presentatie kunnen door software bepaald worden of zijn beschikbaar in tekst.
- Oorzaak:
Op de handboeken pagina; https://handboekdibor.ede.nl/#welcome, wordt er een lijst (in de vorm van de technische term “accordion”) met bijlage aangeboden. Deze worden technische aangeboden door het gebruik van <div>. Dit is opzich niet verkeerd, echter wordt er niet voldoende teruggekoppeld dat een onderdeel open-of dicht geklapt is.
- Gevolg:
Bezoekers met een functie beperking, kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 1.3.3 - Zintuiglijke eigenschappen [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Instructies die geleverd worden om content te begrijpen en te bedienen zijn niet alleen afhankelijk van zintuiglijke eigenschappen van componenten zoals vorm, kleur, omvang, visuele locatie, oriëntatie of geluid.
- Oorzaak:
Op de bijlage pagina; https://handboekdibor.ede.nl/#attachmentsView, kunnen er bijlage worden bekeken of gedownload naar het apparaat van de bezoeker. Dit wordt aangeduid met een icoon. Dit icoon geeft verder geen andere terugkoppeling van het gebruik hiervan (voorbeeld een tekst met “download bijlage” of een algemene instructie op de pagina).
Dit komt ook voor op de handleiding pagina; https://handboekdibor.ede.nl/#attachments, nadat er gefilterd is en geklikt is op een onderdeel met een bijlage (wat ook enkel wordt aangetoond door middel van een icoon zonder toelichting).
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 1.3.5 - Identificeer het doel van de input [niveau AA]
- Beschrijving van de afwijking:
Het doel van elk invoerveld waarmee informatie van de gebruiker wordt verzameld, kan door software bepaald worden wanneer:
- Het invoerveld een doel dient dat is geïdentificeerd in de paragraaf Inputdoelen voor Componenten van de Gebruikersinterface; en
- De content wordt geïmplementeerd met behulp van technologieën die ondersteuning bieden bij het identificeren van de verwachte betekenis van formulier-invoergegevens.
- Oorzaak:
Zodra er op de roze pijl rechts bovenin het scherm wordt geklikt, kan er vervolgens op een tandwiel worden geklikt. Hierna verschijnt er een formulier. Dit formulier bevat velden, welke de autocomplete functie kunnen bevatten, dit hebben deze velden niet, zie: https://www.w3.org/TR/WCAG21/#input-purposes
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 1.4.1 - Gebruik van kleur [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Kleur wordt niet als het enige visuele middel gebruikt om informatie over te brengen, een actie aan te geven, tot een reactie op te roepen of een visueel element te onderscheiden.
- Oorzaak:
De meeste onderdelen worden getoond door een enkele aanduiding. Soms wordt dit gerealiseerd door het gebruik van een icoon, maar ook in meerdere gevallen enkel met kleur. Er moet een alternatief of een verduidelijking om alle interactieve onderdelen juist aan te tonen, dit dient globaal te worden doorgevoerd
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 1.4.3 - Contrast (minimum) [niveau AA]
- Beschrijving van de afwijking:
De visuele weergave van tekst en afbeeldingen van tekst heeft een contrastverhouding van ten minste 4,5:1, behalve in de volgende gevallen:
- Grote tekst: Grote tekst en afbeeldingen van grote tekst hebben een contrastverhouding van ten minste 3:1;
- Incidenteel: Tekst of afbeeldingen van tekst die deel zijn van een inactieve component van de gebruikersinterface, die puur decoratief zijn, die voor niemand zichtbaar zijn, of die onderdeel zijn van een afbeelding die significant andere visuele content bevat, hebben geen contrasteis.
- Woordmerken: Tekst die onderdeel is van een logo of merknaam heeft geen contrasteis.
- Oorzaak:
De visuele weergave van tekst en afbeeldingen van tekst heeft een contrastverhouding van ten minste 4,5:1, behalve in de volgende gevallen:
- Op de handboek pagina; https://handboekdibor.ede.nl/#welcome, wordt in de zijbalk een bruine achtergrond met roze knoppen vertoond. Deze combinatie heeft een contrastverhouding van: 1.48:1.
- Zodra een bezoekers in dezelfde bovenstaande zijbalk wilt filteren op, is het mogelijk om een selectie aan te klikken. Zowel de hover status, als de standaard status voldoen niet aan de bovengestelde eis.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 1.4.10 - Reflow [niveau AA]
- Beschrijving van de afwijking:
Content kan zonder verlies van informatie of functionaliteit en zonder te moeten scrollen in twee dimensies, worden weergegeven voor:
- Verticaal: scrollbare content met een breedte gelijkwaardig aan 320 CSS-pixels;
- Horizontaal: scrollbare content met een hoogte gelijkwaardig aan 256 CSS-pixels; Met uitzondering van delen van de content die voor het gebruik of de betekenis een tweedimensionale lay-out vereisen.
- Oorzaak:
De navigatie verdwijnt op deze weergave. Alle informatie op de website dient in alle formaten zichtbaar te zijn
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 1.4.13 - Content bij hover of focus [niveau AA]
- Beschrijving van de afwijking:
Wanneer aanvullende content zichtbaar wordt en daarna weer verborgen, door het gebruik van hover met de aanwijzer of focus met het toetsenbord, gelden de volgende zaken:
- Sluiten: Er is een mechanisme beschikbaar waarmee de aanvullende content kan worden gesloten zonder de aanwijzer hover of de toetsenbordfocus te verplaatsen, tenzij de aanvullende content een invoerfout communiceert of andere content niet verbergt of vervangt;
- Aanwijsbaar: Wanneer een aanwijzer hover aanvullende content kan activeren, dan kan de aanwijzer over de aanvullende content worden bewogen zonder dat deze verdwijnt;
- Aanhouden: De aanvullende content blijft zichtbaar totdat de oorzaak voor de hover of focus is verwijderd, de gebruiker de content sluit of de informatie niet langer geldig is. Uitzondering: De visuele weergave van de aanvullende content wordt beheerd door de user agent en wordt niet aangepast door de auteur.
- Oorzaak:
odra er op de roze pijl wordt geklikt, rechts bovenin het scherm en vervolgens op de tandwiel, wordt er een pop-up getoond. Deze is niet te sluiten met de escape toets. Zodra op de pagina; https://handboekdibor.ede.nl/#attachments, gefilterd is en een bijlage wordt bekeken (door op een onderdeel met een bijlage te klikken en vervolgens in de rechterbalk te klikken op het oog-icoon), wordt de bijlage rechts uitgeschoven. Dit scherm is enkel weg te halen door te klikken op de kruis, links boven de bijlage.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 2.1.1 - Toetsenbord [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Alle functionaliteit van de content is bedienbaar via een toetsenbordinterface zonder dat afzonderlijke toetsaanslagen aan tijd gebonden zijn, behalve als de onderliggende functie een invoer vereist die afhangt van het pad dat de gebruiker aflegt en niet alleen van de eindpunten.
- Oorzaak:
Alle bijlage op; https://handboekdibor.ede.nl/#attachmentsView, zijn niet te benaderen met het toetsenbord.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 2.1.2 - Geen toetsenbordval [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Als de toetsenbordfocus met de toetsenbordinterface verplaatst kan worden naar een component van de pagina, dan kan de focus ook met alleen de toetsenbordinterface weer van dat component weg worden bewogen. En, als er meer nodig is dan de standaard pijl- of tabtoetsen of andere standaard methoden om de focus te verplaatsen, dan wordt de gebruiker geïnformeerd over de manier waarop de focus kan worden verplaatst.
- Oorzaak:
Zodra er op de roze pijl wordt geklikt, rechts bovenin het scherm en vervolgens op de tandwiel, wordt er een pop-up getoond. Deze is niet te sluiten met het toetsenbord.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 2.2.2 - Pauzeren, stoppen, verbergen [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Voor alle bewegende, knipperende, scrollende of automatisch actualiserende informatie gelden alle volgende zaken:
- Bewegen, knipperen, scrollen: Voor bewegende, knipperende of scrollende informatie die (1) automatisch start, (2) langer dan vijf seconden duurt, en (3) parallel met andere content wordt getoond, is er een mechanisme voor de gebruiker om dit te pauzeren, te stoppen of te verbergen, tenzij de beweging, knippering of scrolling, onderdeel is van een activiteit waar ze essentieel is en
- Automatisch actualiserend: Voor elke soort automatisch actualiserende informatie die (1) automatisch start en (2) parallel met andere content wordt gepresenteerd, is er een mechanisme voor de gebruiker om dit te pauzeren, te stoppen of te verbergen of de frequentie van de actualisering in te stellen, tenzij de automatische actualisering onderdeel is van een activiteit waar ze essentieel is.
- Oorzaak:
Op de 404 pagina (zodra een link is ingevoerd dat niet bestaat) is er een bewegend onderdeel dat zowel beweegt bij muisbewegingen als vanuit zichzelf. Deze bewegingen kunnen als storend worden ervaren door gebruikers met een beperking. Voor deze criteria is het van belang dat dit: of stil staat, of gepauzeerd kan worden.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 2.4.1 - Blokken omzeilen [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Er is een mechanisme beschikbaar om blokken content die op meerdere webpagina's worden herhaald te omzeilen.
- Oorzaak:
Er wordt geen gebruik gemaakt van een mechanische om standaard onderdelen, zoals een navigatie, te kunnen omzeilen. Dit kan bijvoorbeeld door een knop toe te voegen bovenaan de pagina, om direct naar de content te kunnen gaan (enkel zichtbaar voor toetsenbord gebruikers).
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 2.4.3 - Focus volgorde [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Als in webpagina's sequentieel genavigeerd kan worden en de navigatiesequenties hebben invloed op de betekenis of het gebruik, dan krijgen focusbare componenten de focus in de juiste volgorde waardoor betekenis en bedienbaarheid behouden blijft.
- Oorzaak:
Sommige onderdelen, zoals eerder aangegeven, zijn geheel niet te benaderen met het toetsenbord. Dit onderdeel kan daarom ook niet worden goedgekeurd
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 2.4.4 - Linkdoel (in context) [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Het linkdoel kan bepaald worden uit enkel de linktekst of uit de linktekst samen met zijn door software bepaalde linkcontext, behalve daar waar het doel van de link een dubbelzinnige betekenis kan hebben voor gebruikers in het algemeen.
- Oorzaak:
Er worden over de gehele naar andere pagina’s gelinkt. Echter zijn dit geen links en wordt dit afgehandeld met een vorm van Javascript. Het is nu voor een toetsenbord gebruiker niet duidelijk waar het onderdeel naartoe gaat. Ook krijgt de toetsenbord gebruiker soms geen terugkoppeling terug, dat hij / zij op een interactief onderdeel staat gefocussed met het toetsenbord
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 2.4.5 - Meerdere manieren [niveau AA]
- Beschrijving van de afwijking:
Er is meer dan één manier beschikbaar om een webpagina binnen een verzameling webpagina's te vinden, behalve wanneer de webpagina het resultaat is van, of een stap in, een proces.
- Oorzaak:
Er is geen sitemap of algemene zoekfunctie beschikbaar op deze website, enkel een zoekfunctie per onderdeel.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 2.4.6 - Koppen en labels [niveau AA]
- Beschrijving van de afwijking:
Koppen en labels beschrijven het onderwerp of doel.
- Oorzaak:
Het inlogscherm bevat geen labels of onzichtbare labels. Zodra een bezoeker zijn /haar gebruikersnaam invoert, kan hij / zij vervolgens niet meer zien, wat hij / zij eigenlijk aan het invoeren was. Dit geldt ook voor de zoekfunctie op de bijlage pagina.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 2.4.7 - Focus zichtbaar [niveau AA]
- Beschrijving van de afwijking:
Elke gebruikersinterface die met een toetsenbord te bedienen is, heeft een bedieningswijze waarbij de indicator van de toetsenbordfocus zichtbaar is.
- Oorzaak:
Over het algemeen krijg de toetsenbord gebruiker geen tot weinig terugkoppeling van de focus indicator. Dit dient globaal op de website te worden verbeterd.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 3.1.1 - Taal van de pagina [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
De standaard menselijke taal van diverse webpagina's kan door software bepaald worden.
- Oorzaak:
Er wordt technisch geen taal benoemd in de website. Deze dient te worden aangegeven door een [lang] parameter te plaatsen op <html>
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 3.3.2 - Labels of instructies [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Als de content gebruikersinvoer vereist, dan worden labels of instructies geleverd.
- Oorzaak:
Zodra er op de roze pijl wordt geklikt, rechts bovenin het scherm en vervolgens op de tandwiel, wordt er een pop-up getoond met daarop een formulier. Er wordt met een * aangegeven dat de velden in dit formulier verplicht zijn, dat is goed! Er dient het *, ook toegelicht te worden met een instructie, zodat alle bezoekers begrijpen dat het * voor verplicht staat.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 3.3.3 - Foutsuggestie [niveau AA]
- Beschrijving van de afwijking:
Als een invoerfout automatisch ontdekt wordt en suggesties voor verbetering bekend zijn, dan worden de suggesties aan de gebruiker geleverd, tenzij dit de beveiliging of het doel van de content in gevaar zou brengen.
- Oorzaak:
Zodra er op de roze pijl wordt geklikt, rechts bovenin het scherm en vervolgens op de tandwiel, wordt er een pop-up getoond met hierop een formulier. Het vertonen van de foutmelding in dit formulier, wordt in de huidige situatie afgehandeld door het vertonen van een pop-up, na het verzenden van het formulier. Dit kan goed zijn! Echter is de foutmelding niet te sluiten voor toetsenbord gebruikers en krijgen zij ook geen duidelijke terugkoppeling dat de pop-up de foutmelding bevat
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 4.1.1 - Parsen [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
In content die geïmplementeerd is met opmaaktalen hebben elementen volledige begin- en eindtags, zijn elementen genest volgens hun specificatie, bevatten elementen geen dubbele attributen en zijn alle ID's uniek, behalve waar de specificatie deze eigenschappen toelaat.
- Oorzaak:
Parse errors worden bij ons gechecked via de w3 validator, aangezien deze website is afgeschermd met een inlogscherm, hebben deze fouten enkel betrekking op het inlogscherm.
Als er wordt gekeken op de validator: https://validator.w3.org/nu/?doc=https%3A%2F%2Fhandboekdibor.ede.nl%2FAccount%2FLogin%3FReturnUrl%3D%252F, dan is te zien dat er enkele structurele fouten voorkomen waaronder niet afgesloten elementen. Dit is duidelijk een parse fout.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 4.1.2 - Naam, rol, waarde [niveau A]
- Beschrijving van de afwijking:
Voor alle componenten van de gebruikersinterface (inclusief, maar niet uitsluitend voor formulierelementen, links en door scripts gegenereerde componenten), kunnen de naam (name) en rol (role) door software bepaald worden; toestanden (states), eigenschappen (properties) en waarden (values) die door de gebruiker ingesteld kunnen worden, kunnen door software ingesteld worden; en kennisgeving van veranderingen in deze items is beschikbaar voor user agents, met inbegrip van hulptechnologieën.
- Oorzaak:
Op de bijlage pagina wordt een lijst met bijlagen aangeboden. Deze bijlagen worden in een <ul> <il> aangeboden, maar hebben niet het visuele uiterlijk van een lijst.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
- SC 4.1.3 - Statusberichten [niveau AA]
- Beschrijving van de afwijking:
In content die is geïmplementeerd met opmaaktalen kunnen statusberichten door software bepaald worden met behulp van rol (role) of eigenschappen (properties), zodat hulptechnologieën de berichten aan de gebruiker kunnen presenteren zonder dat ze de focus krijgen.
- Oorzaak:
Tijdens het maken van een selectie in de filter van het bijlages of handboeken onderdeel wordt er een laadscherm getoond, dit geldt ook als er vanuit het dashboard naar de bijlage of handboeken pagina wordt geklikt. Dit laadscherm wordt niet juist teruggekoppeld naar toetsenbord gebruikers. Het dient duidelijk te zijn dat zij enkele seconden dienen te wachten voor het vervolg gebruik van het systeem.
- Gevolg:
Bezoekers met een functiebeperking kunnen hier hinder van ondervinden
- Alternatief:
- Maatregel:
De maatregel wordt aangepast en vervolgens wordt er een herinspectie uitgevoerd
- Planning voor de uitvoering van de maatregel: 31-12-2023
- Beschrijving van de afwijking:
Andere toegankelijkheidsissues
(geen opgegeven)
Onevenredige last
De maatregelen die Gemeente Ede heeft benoemd leiden niet tot een onevenredige last.
(Zie onder uitleg over onevenredige last voor meer informatie)
Algemene toelichting
Uitleg over de nalevingsstatussen
De vooruitgang in digitale toegankelijkheid wordt bepaald aan de hand van nalevingsstatussen, die weergeven hoever een overheidsinstantie is gevorderd met het toegankelijker maken van een website. Voordat de wettelijke verplichting van kracht werd waren er slechts twee statussen: de toegankelijkheidsnorm schreef voor dat een website volledig moest voldoen aan alle toegankelijkheidseisen, met als resultaat status voldoet volledig. In geval het niet kon worden aangetoond dan was de status altijd voldoet niet.
De huidige aanpak kent vijf nalevingsstatussen. Doel is het bereiken van de status voldoet volledig. De statussen voldoet gedeeltelijk en eerste maatregelen genomen zijn tussenstappen op weg naar het einddoel.
De statussen en hun kenmerken zijn:
A: Voldoet volledig
- De overheidsinstantie kan aantonen dat de website of mobiele app volledig aan alle toegankelijkheidseisen uit de norm voldoet.
- De overheidsinstantie voldoet zowel aan de wettelijke verplichting als aan de norm.
- Het in de wettelijke verplichting vastgelegde doel is behaald.
B: Voldoet gedeeltelijk (= in control verklaring)
- De overheidsinstantie kan aantonen dat er een actueel, volledig en juist beeld is van de toegankelijkheid van de website of mobiele app.
- Er wordt nog niet voldaan aan alle toegankelijkheidseisen uit de norm.
- De overheidsinstantie heeft concrete verbetermaatregelen benoemd en een planning gemaakt om de afwijkingen te herstellen.
- De overheidsinstantie is daardoor in control over de toegankelijkheid van de website of mobiele app.
- De overheidsinstantie voldoet wel aan de wettelijke verplichting, maar nog niet volledig aan de norm.
C: Eerste maatregelen genomen
- Er is nog geen goed beeld van de toegankelijkheid van de website of mobiele app.
- De overheidsinstantie heeft concrete verbetermaatregelen genomen om dat beeld te krijgen.
- De overheidsinstantie voldoet wel aan de wettelijke verplichting, maar niet aan de norm.
D: Voldoet niet
- Er is geen goed beeld van de toegankelijkheid van de website of mobiele app.
- De overheidsinstantie heeft geen concrete verbetermaatregelen benoemd om inzicht te krijgen in de (mate van) toegankelijkheid.
- De overheidsinstantie voldoet enkel aan de wettelijke verplichting om een toegankelijkheidsverklaring te publiceren.
- Omdat de wettelijke verplichting voorschrijft dat overheidsinstanties de noodzakelijke maatregelen nemen om hun websites en mobiele applicaties toegankelijker te maken worden de overheidsinstantie aangespoord om binnen een bepaalde termijn concrete maatregelen te benoemen, inclusief planning.
E: Geen toegankelijkheidsverklaring gepubliceerd
- De overheidsinstantie heeft voor de website of mobiele applicatie geen toegankelijkheidsverklaring gepubliceerd.
- De overheidsinstantie voldoet niet aan de wettelijke verplichting om een toegankelijkheidsverklaring te publiceren.
- Omdat de wettelijke verplichting voorschrijft dat overheidsinstanties de noodzakelijke maatregelen nemen om hun websites en mobiele applicaties toegankelijker te maken wordt de overheidsinstantie aangespoord om op korte termijn een toegankelijkheidsverklaring te publiceren waarin concrete maatregelen zijn benoemd, inclusief planning.
Het uitgangspunt is dat verbetermaatregelen worden benoemd, ingepland en uitgevoerd. En dat daarmee wordt doorggeaan totdat volledig aan alle toegankelijkheids is voldaan.
Als een website lange tijd in een status blijft hangen, dan wordt aan de beleidsmatige eis toegankelijker maken niet langer voldaan.
Uitleg over onevenredige last
Het Tijdelijk besluit digitale toegankelijkheid overheid staat overheidsinstanties toe om gebruik te maken van de mogelijkheid om afzonderlijke eisen uit de toegankelijkheidsstandaard - tijdelijk - niet toe te passen, als dit voor hen onevenredig belastend is.
Met de uitzonderingsmogelijkheid 'onevenredige last' dient zorgvuldig te worden omgegaan; het ontbreken van prioriteit, tijd of kennis bij een overheidsinstantie zijn geen legitieme redenen om de toegankelijkheidsstandaard niet toe te passen.
Zie voor de formele, geldende tekst artikel 3, lid 2 tot en met 4 en de toelichting bij artikel 3 van het Tijdelijk besluit digitale toegankelijkheid overheid.
Inhoud die buiten de werkingssfeer valt van het Besluit
Het Tijdelijk besluit digitale toegankelijkheid overheid is niet van toepassing op de volgende content van websites en mobiele applicaties:
- Kantoorbestandsformaten die zijn gepubliceerd voor 23 september 2018, tenzij dergelijke content nodig is voor actieve administratieve processen met betrekking tot de door de betrokken overheidsinstantie vervulde taken;
- Vooraf opgenomen, op tijd gebaseerde media die zijn gepubliceerd voor 23 september 2020;
- Live uitgezonden, op tijd gebaseerde media;
- Onlinekaarten en onlinekarteringsdiensten, mits essentiële informatie op navigatiekaarten op een toegankelijke, digitale wijze wordt verstrekt;
- Van derden afkomstige content die niet door de betrokken overheidsinstantie wordt gefinancierd of ontwikkeld en evenmin onder haar verantwoordelijkheid valt;
- Reproducties van stukken uit erfgoedcollecties die niet volledig toegankelijk kunnen worden gemaakt om redenen van bewaring, authenticiteit of het ontbreken van geautomatiseerde en kostenefficiënte oplossingen om toegankelijkheid te bewerkstelligen;
- Content die enkel beschikbaar is voor een gesloten gebruikersgroep en die is gepubliceerd voor 23 september 2019, tot de betreffende website ingrijpend wordt herzien;
- Content van websites en mobiele applicaties die niet noodzakelijk is voor actieve administratieve processen en die niet wordt aangepast na 23 september 2019.
Bron: Artikel 2, tweede lid van het Tijdelijk besluit digitale toegankelijkheid overheid.
Links naar bronnen
In deze verklaring wordt gerefereerd aan verschillende bronnen. Onderstaande lijst bevat de links naar deze bronnen.
- Nederlandse regelgeving
- Tijdelijk besluit digitale toegankelijkheid overheid: https://zoek.officielebekendmakingen.nl/stb-2018-141.html
- Europese regelgeving waarop de Nederlandse regelgeving is gebaseerd
- Europese Richtlijn 2016/2102: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/NL/TXT/?uri=CELEX:32016L2102
- Modeltoegankelijkheidsverklaring: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/NL/TXT/?uri=CELEX:32018D1523
- Gerefereerde specificaties
- EN 301 549 v3.2.1, hoofdstuk 9 Web (voor websites) of 11 Software (voor mobiele applicaties):
https://www.etsi.org/deliver/etsi_en/301500_301599/301549/03.02.01_60/en_301549v030201p.pdf
Zie voor aanvullende informatie ook tabel A.1 (voor websites) en A.2 (voor mobiele applicaties), beide in Bijlage A. - WCAG 2.1: https://www.w3.org/WAI/standards-guidelines/wcag/
- WCAG-EM 1.0: https://www.w3.org/WAI/test-evaluate/conformance/
- ACT Rules Format 1.0: https://www.w3.org/WAI/standards-guidelines/act/
- EARL 1.0: https://www.w3.org/WAI/standards-guidelines/earl/
- EN 301 549 v3.2.1, hoofdstuk 9 Web (voor websites) of 11 Software (voor mobiele applicaties):
https://www.etsi.org/deliver/etsi_en/301500_301599/301549/03.02.01_60/en_301549v030201p.pdf
template versie 20211209